Rumsbeskrivning Norra Långhultsbygget 11
Från husets framsida kommer man genom en veranda in i hallen där man har trappan upp till ovanvåningen och ett sovrum till höger. Till vänster når man det rymliga vardagsrummet med charmig järnkamin som ger bra extra värme, installerad ca 2004. Därifrån nås sedan ett mindre genomgångsrum att använda som exempelvis matrum. Vidare in når man köket med ytterligare matplats. På husets västersida finns även en köksingång som nås genom uterummet och här har vi en farstu varifrån badrummet samt köket nås.
På ovanvåningen finns mysigt allrum samt två sovrum med nyare laminatgolv.
Angiven boarea enligt information från säljaren är mindre än vad som anges i taxeringsuppgifterna. Boarean är inte kontrollmätt.Kök
Spis, spisfläkt, diskmaskin, kyl/frys och kakel över diskbänken.
Badrum
Duschkabin, WC, tvättställ samt torktumlare.
-
Kortfakta
TypFritidshusUpplåtelseformFriköptFast.beteckningLånghultsbygget 1:11AdressNorra Långhultsbygget 11Postadress31253 HishultOmrådeHishultKommunLaholmBoarea143 m²AreakällataxeringsinformationAntal rum5 rum, varav 3 sovrumTomtarea2 299 m²Pris650 000 kr UtgångsprisByggnad
Byggnadstyp1½-plansvilla i vinkelByggnadsår1909FasadTräStommeTräFönster2- och 3-glasBjälklagTräPlåtarbetePlåtTakPlåt (ca 2011)GrundTorpargrundUppvärmningLuft/luft-värmepump, elraditorer samt kaminVatten/avloppEnskilt vatten året om. Enskilt avloppVentilationSjälvdragÖvriga byggnader/utrymmenVedskjul och diverse förvaring.ÖvrigtUterum med kvällssol.
Fiber finns installerat.Driftskostnader
Hushållsel12 895 kr/årVatten/avlopp1 456 kr/årRenhållning2 337 kr/årFörsäkring6 232 kr/årSumma22 920 kr/år
(fastighetsavgift/skatt på 2 812 kr tillkommer)Energideklaration
StatusUtförd (2021-05-10)Energiförbrukning56 kWh/m2/år (ATEMP)Primärtenergital109 kWh/m2/årEnergiklassDEl
Elbolag:Södra Hallands KraftElleverantör:Södra Hallands KraftElförbrukning:7974 kWh/årFörsäkring
Trygg Hansa. Bostaden är fullvärdesförsäkrad.Inskrivningar / Planbestämmelser
Rättigheter / gemensamhetsanläggningarFörmån: Officialservitut Väg Avlopp Avloppsledning, 13-HIS-850.2
Last: Officialservitut Vattentäkt, 13-HIS-850.1 -
Om området
Hishult är ett välskött samhälle mitt i naturen. Här finner barnfamiljer och andra en lugn boendemiljö och här finns konsthallen som visar samtidskonst och lockar tiotusentals besökare varje år. Orten har kyrka, gästgiveri, livsmedelsbutik med postservice, bensinmack och bank. Härifrån är det 27 km till havet och Hishult ligger mitt emellan tätorterna Markaryd och Laholm.
Nybyggd skola, F-6. Högstadium i Våxtorp. Idrottsplats, bokbuss, räddningstjänst.
Avstånd:
Laholm 20 km
Halmstad 43 km
Markaryd 21 kmKommunikation
Buss med Hallandstrafiken.Övrigt om området
Laholm är Hallands äldsta stad och länets sydligaste kommun. Drygt 25 000 invånare samsas i den lilla västkustskommunen som har ett varierat landskap. Kusten med Sveriges längsta sandstrand, Hallandsåsen med södra Sveriges största skidanläggning, Öppna landskap och jordbruksbygd, Skog och inland med badsjöar och rekreationsområden är olika sidor av samma kommun. Laholm är centralorten med en gammal charmig stadskärna och små trevliga butiker runt Stortorget. Lagan sätter karaktär på staden och på dess väg ut till havet har den, under sommarhalvåret, sällskap av sportfiskare som alla är ute efter den populära laxen. Historian och konsten är påtaglig både i staden och på landsbygden och livet i kommunen präglas av fridfullhet vid såväl kusten som i inlandet. På den bördiga landsbygden finns livskraftigt jordbruk med mjölkkor, potatisåkrar och sädesfält. Här finns gårdsbutiker och ett stort antal hästgårdar. Vi som bor här är bortskämda med småskalighet och korta avstånd, men ändå med närhet till både nöjesmetropoler och storstäder. Några mil till Halmstads eller Ängelholms flygplatser gör att omvärlden finns inom räckhåll. Till Köpenhamn och den internationella flygplatsen Kastrup är det inte mer än ca 16 mil. Både Västkustbanan och E6 går igenom kommunen. De goda kommunikationerna gör att vi inte behöver avstå från storstadsliv och puls bara för att vi njuter av det goda livet på landet.