Rumsbeskrivning Hällede by 216
Entré in till hall med plats för klädavhängning. Till vänster nås sovrummet charmigt målat trägolv och vackra blommiga tapeter. Till höger från hallen kommer vi in till allrummet. Ett trivsamt rum med kamin slipat furugolv, blommiga tapeter och synliga bjälkar här finns även altandörr ut till altanen.
Vidare från hallen nås ett fräscht och praktiskt kök som är utrustat med en nyare kyl/frys, spis/ugn. Köket har dessutom målat trägolv och vackra tapeter samt pardörrar ut mot altanen. Från köket nås badrummet. Ett charmigt badrum som renoverades 2020 och är utrustad med duschkabin, varmvattensberedare, tvättställ, wc samt tvättmaskin.
Gäststuga på ca 15kvm finner vi ute i intill altanen. 2015 lades nytt trägolv i gäststugan samt att det byggdes en sammanhängande altan mellan gäststugan och huset.Hall
Plastmatta, tapet och klädförvaring.
Allrum
Mysigt allrum med synliga bjälkar, kamin, slipat furugolv/plankgolv och blommiga tapeter. Här finns även altandörr ut till altanen.
Sovrum
Sovrum med målat trägolv och vackra tapeter.
Kök
Köket är inrett med målat trägolv, blommiga tapeter och vita skåpsluckor. Köket är utrustat med spis/ugn, vask, kombinerad kyl och frys samt pardörr ut till altanen.
Badrum
Badrummet nås från köket och ombyggt 2020. Inrett med plastmatta golv, bröstpanel, duschkabin, tvättställ, wc, varmvattensberedare, två stycken vädringsfönster samt toppmattad tvättmaskin.
-
Kortfakta
TypFritidshusUpplåtelseformFriköptFast.beteckningHällede 2:16AdressHällede by 216Postadress31298 VåxtorpOmrådeVåxtorpKommunLaholmBoarea36 m²AreakällataxeringsinformationAntal rum2 rum, varav 1 sovrumTomtarea1 177 m²Pris875 000 krByggnad
ByggnadstypFritidshusByggnadsår1967FasadTräStommeTräFönster2-glasBjälklagTräPlåtarbetePlåtTakDerbigumGrundPlintarUppvärmningLuft/luft, radiatorerVatten/avloppEnskilt vatten året om. Enskilt avlopp. 3-kammarbrunn med infiltration.VentilationSjälvdragRenovering2022 - Delvis nya elledningar samt nytt invändigt elskåp.
2020 - Badrum
2019 - Trekammarbrunn m. InfiltrationÖvriga byggnader/utrymmenVedförråd.
Gäststuga på ca 15 kvm.
Hundgård.ÖvrigtStugan har haft löpande renoveringar/ombyggnader så som kök, badrum, innergolv m .m.Tomten
Härlig naturtomt med skogen och öppna fält som granne. Huset ligger längst ner på återvändsväg.Uteplats/balkong
Altandäck som sträcker sig från framsidan av huset till altanen på baksidan.Driftskostnader
Hushållsel6 000 kr/årVatten/avlopp1 200 kr/årSotning500 kr/årVäg/samfällighetsavgift1 300 kr/årFörsäkring3 500 kr/årSumma12 500 kr/år
(fastighetsavgift/skatt på 3 952 kr tillkommer)El
Elbolag:E.onElleverantör:E.onFörsäkring
DINA. Bostaden är fullvärdesförsäkrad.Inskrivningar / Planbestämmelser
Rättigheter / gemensamhetsanläggningarGemensamhetsanläggning: Laholm hällede ga:1 ändamål: Vägar, Vattenförsörjning, GrönområdenPlanbestämmelserByggnadsplan (1965-09-01) -
Om området
I närheten till Hällede by finner vi Våxtorp.
Våxtorp är ett idylliskt samhälle med god service och rika möjligheter till natur- och fritidsaktiviteter. På sommaren finns här rodelbana, Bungy Rocket samt zipline banor på Hallandsås som också har södra Sveriges största skidbackar vilka under säsong drar många besökande från en stor region. Orten har flera villaområden som växte fram under 1970-talet. Välbesökta Våxtorps marknad, vår- och höst, har lång tradition bakåt. Här finns bank, bensinmack med postservice, livsmedelsbutik, möbelaffär, pizzeria, och kiosk med matservering. I samhällets närhet finns ridhus med tävlingsbana, djurklinik, värdshus, kyrka och Laholms golfbana med 27 hål.
Förskola och skola F-9. Idrottshall, motionsspår, tennisbana, bibliotek., servicehus, räddningstjänst.
Avstånd:
Örkelljunga 12 km
Laholm 25 km
Halmstad 45 kmKommunikation
Riksväg 24. Buss med Hallandstrafiken.Övrigt om området
Laholm är Hallands äldsta stad och länets sydligaste kommun. Drygt 24 000 invånare samsas i den lilla västkustskommunen som har ett varierat landskap. Kusten med Sveriges längsta sandstrand, Hallandsåsen med södra Sveriges största skidanläggning, Öppna landskap och jordbruksbygd, Skog och inland med badsjöar och rekreationsområden är olika sidor av samma kommun. Laholm är centralorten med en gammal charmig stadskärna och små trevliga butiker runt Stortorget. Lagan sätter karaktär på staden och på dess väg ut till havet har den, under sommarhalvåret, sällskap av sportfiskare som alla är ute efter den populära laxen. Historian och konsten är påtaglig både i staden och på landsbygden och livet i kommunen präglas av fridfullhet vid såväl kusten som i inlandet. På den bördiga landsbygden finns livskraftigt jordbruk med mjölkkor, potatisåkrar och sädesfält. Här finns gårdsbutiker och ett stort antal hästgårdar. Vi som bor här är bortskämda med småskalighet och korta avstånd, men ändå med närhet till både nöjesmetropoler och storstäder. Några mil till Halmstads eller Ängelholms flygplatser gör att omvärlden finns inom räckhåll. Till Köpenhamn och den internationella flygplatsen Kastrup är det inte mer än ca 16 mil. Både Västkustbanan och E6 går igenom kommunen. De goda kommunikationerna gör att vi inte behöver avstå från storstadsliv och puls bara för att vi njuter av det goda livet på landet.